Sari la continut
Travel

Unde îți programezi vacanța pentru scuba? Vizitează lagunele cristaline din Caraibe, unde înoți alături de rechinii-balenă

  • Dacă îți programezi o vacanță, explorează Insulele Marchize în Pacificul de Sud.
  • În Reunion poți admira natura sălbatică și explora recifurile de corali din Oceanul Indian
  • Vizitează lagunele cristaline din Caraibe unde înoți alături de rechinii-balenă pe Little Barrier Reef.

Nu există anotimp pentru cei care vor să facă plonjări submarine. În orice moment al anului găsești destinații tocmai bune pentru o vacanță de lux, de la atolii din Polinezia franceză, incluși în Patrimoniul UNESCO, până la lagunele turcoaz din Yucatan, în Mexic.

O primă recomandare: Croazieră în Polinezia franceză, mai precis în insulele Marchize. Tur operatorii propun o croazieră de două săptămâni, cu 14 opriri pe cele 6 insule locuite ale arhipelagului, în această zona care și-a păstrat originalitatea. Poți asculta o muzică de ukulele sau învăța să dansezi tamuré, între doua scufundări în apele Pacificului de Sud.

Tot în emisfera sudică, dar ceva mai aproape de noi, în Oceanul Indian, poți merge insula Reunion, care te va fermeca cu frumusețea ei sălbatică și lagunele limpezi de cristal. Acest departament francez de peste mări, cu tradiții exotice este o destinație ideală pentru pasionații de drumeții și litoral. Este o insulă misterioasă, cu versanți accidentați, cascade impresionante și plaje cu nisip auriu, care impresionează prin densitatea pădurilor tropicale și diversitatea florei și faunei sale. Vei fi impresionat de faimosul său vulcan care este încă activ, Le Piton de la Fournaise, și de reciful său de corali.

Ce ne oferă Atlanticul?

Situată în extremitatea de sud-est al țării, Peninsula Yucatan are o moștenire bogată marcată de civilizația mayașă.

Câteva obiective nu trebuie să lipsească din călătoria ta. Printre acestea, Chichen Itza, un imens oraș mayaș îngropat în junglă, dar destinația ta finală va fi Tulum, unde un decor paradistic ți se dezvăluie între palmieri, spre Marea Caraibelor unde vei descoperi farmecul lagunelor turcoaz din Bacalar și unde vei putea face, desigur, scufundări și înota alături de rechinii-balenă pe Mica bafiera de corali.

Ultima oprire e în Australia de Vest cu al sau Parc Național Nambung. Echipat cu mască și aripioare, vei putea explora o faună maină de excepție -rechini balenă, vedetele regiunii, delfini și manta.

Etichete: destinație, distracție, insule, mexic, mexican, muzică, scuba diving, vacanță, yucatan