• Max Verstappen și-a asigurat a cincea victorie consecutivă în Marele Premiu al Italiei, la Monza.
  • Charles Leclerc a trebuit să se mulțumească cu locul doi, spre dezamăgirea publicului.
  • George Russell a ocupat locul al treilea și a asigurat un loc pe podium pentru Mercedes.

Max Verstappen a câştigat duminică Marele Premiu de Formula 1 al Italiei şi a rămas la mică distanţă de al doilea titlu consecutiv în Formula 1.

Campionul mondial Max Verstappen (Red Bull Racing) a câștigat, astăzi, pe circuitul de la Monza, la Marele Premiu de Formula 1 al Italiei, a 16-a etapă a Campionatului mondial, potrivi Reuters.

Plecat în cursă de pe poziţia a 7-a, fiind penalizat din cauza unei schimbări neregulamentare la motor, Verstappen i-a devansat pe următorii doi clasaţi, monegascul Charles Leclerc (Ferarri), plecat din pole position, şi britanicul George Russell (Mercedes), care a pornit de pe poziţia a 2-a.

CÂND ÎNCEP COPIII SĂ FOLOSEASCĂ A.I.
JAPONIA PREZINTĂ TEHNOLOGIA 6G
MET GALA 2024
IOHANNIS SE ÎNTÂLNEȘTE CU BIDEN
GATES ÎȘI VINDE IAHTURIURILE
CUM ARATĂ UK LA UN AN DE LA ÎNCORONARE?

,,Olandezul zburător” câştigă astfel al cincilea MP consecutiv al sezonului, dominând astfel autoritar ierarhia internaţională.