- Guvernul pregăteşte şase scheme de ajutor de stat, cu o finanţare de 3,95 mld. euro, pentru investiţii în sectoare cu deficit comercial, cercetare, apărare, creşterea competitivităţii, românii din diaspora şi materii prime critice.
- Pentru apărare, valoarea minimă este de 10 mil. lei, iar pentru creşterea competitivităţii şi convergenţa regională, intervalul este între 7 mil. şi 50 mil. lei.
- Schemele de ajutor de stat au diverse forme: grant, credit fiscal pe o perioadă de 7 ani, deduceri de 200% aferente cheltuielilor eligibile, cu active corporale şi necorporale, garanţii acordare de Banca de Investiţii şi Dezvoltare şi subvenţii de dobândă.
UPDATE- Nazare: „Am prezentat astăzi actul normativ privind instituirea relansării economice”
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat că a prezentat proiectul de relansare economică în ședința de Guvern și că acesta va fi publicat în curând pe site-ul instituției.
Nazare: „Am prezentat astăzi în şedinţa de guvern actul normativ privind instituirea măsurilor de relansare economică şi creşterea competitivităţii economiei României. Trecând în revistă toate componentele acestuia, va fi publicat în foarte scurt timp pe site-ul Ministerului de Finanţe. Înainte de a începe aş vrea să mulţumesc companiilor, antreprenorilor,de la microîntreprinderi, IMM-uri, la mari companii şi românilor pentru susţinerea acordată în toată această perioadă de ajustare, de consolidare fiscală, pe sacrificiu şi pe sprijinul acestora s-a bazat practic rezultatul pe care am reuşit să-l obţinem la finalul anului trecut, când am obţinut un deficit cash de 7,6%, sub ţinta negociată cu Comisia Europeană, de 8,4%. De ce insist pe acest lucru? Insist pentru că acest efort al tuturor românilor a făcut posibil ca acum să avem spaţiu fiscal disponibil pentru a putea discuta despre măsuri de relansare
De asemenea, am făcut consultări în ultimele zile cu mediul de business şi vom continua aceste consultări în următoarele zile pentru a opera modificări în acest plan de relansare, astfel încât să cuprindem observaţiile pe care le avem şi de la mediul de business şi din zonele care sunt menţionate în programul de relansare
În decembrie am instituit o cotă unică de 1% pentru micro-întreprinderi şi ea face parte din planul pe care îl prezentăm astăzi şi planul este comun, inclusiv măsurile din decembrie şi ce am prezentat astăzi. De asemenea, este activă din decembrie garantia de portofoliu unde, prin Banca de Investiţi şi Dezvoltare avem peste 6 miliarde de lei disponibili pentru microîntreprinderi şi întreprinderi mici. De asemenea, pentru marele companii, taxa pe cifra de afacere a fost căzută de la 1% la 0,5% iar în acest an este 0,5% pentru a le permite acestora investiţii mai mari în 2026
În fapt, ce facem? Mutăm focusul de pe consum, pe investiţii, prin acest plan. Mutăm focusul de pe număr de proiecte şi volum de finanţare, pe calitate. Mutăm focusul de la volume de proiecte la domenii strategice unde România are interese importante. Şi, bineînţeles, modernizăm instrumentele de susţinere a companiilor introducând noi concepte şi noi moduri de finanţare astfel încât România să-şi crească nivelul de competitivitate şi şansele de a atrage investiţii străine în România şi de a-şi dezvolta investiţii mari româneşti. Aceste lucruri sunt toate conţinute în planul pe care îl prezentăm astăzi.”
ȘTIREA INIȚIALĂ
Guvernul va ajuta astăzi un pachet de ajutoare de stat în valoare de 1,085 mld. euro, care merge pe şase linii: investiţii în sectoare de activitate cu deficit comercial din industria prelucrătoare, investiţii pentru valorificarea resurselor minerale, în special materii prime strategice, investiţii în cercetare-dezvoltare, în apărare, în creşterea competitivităţii şi pentru românii care se întorc din diaspora, conform unui proiect de lege văzut de Ziarul Financiar.
Pentru investiţiile care să reducă deficitul comercial, valoarea minimă este de 50 mil. lei, pentru valorificarea resurselor minerale, valoarea minimă 75 mil. lei, pentru investiţii în cercetare şi tehnologii înalte, valoarea este între 5 mil. şi 50 mil. Pentru apărare, valoarea minimă este de 10 mil. lei, iar pentru creşterea competitivităţii şi convergenţa regională, intervalul este între 7 mil. şi 50 mil. lei.
Schemele de ajutor de stat au diverse forme: grant, credit fiscal pe o perioadă de 7 ani, deduceri de 200% aferente cheltuielilor eligibile, cu active corporale şi necorporale, garanţii acordare de Banca de Investiţii şi Dezvoltare şi subvenţii de dobândă.
Bugetele defalcate sunt următoarele:
► 1,05 mld. euro pentru investiţiile în sectoare cu deficit comercial, valorificarea resurselor minerale şi pentru cercetare-dezvoltare.
► Pentru apărare, bugetul este de 200 mil. euro
► Pentru creşterea competitivităţii şi convergenţa regională, vor fi acordate garanţii de 500 mil. euro
► Pentru investiţiile realizate de românii care se întorc din diaspora, bugetul este de 100 mil. euro, printr-o schemă de ajutor de minimis.
De asemenea, se mai prevede creşterea posibilităţii fondurilor de pensii administrate privat Pilonul 2 de a investi până la 5% în fonduri de investiţii private de capital (venture capital), dar numai dacă în cadrul acestor entităţi deţine şi statul român acţiuni, participaţii sau aceste fonduri sunt finanţate şi din fonduri alocate prin PNRR sau dacă este prezentă şi banca de Investiţii şi Dezvoltare.