• Programele școlare pentru 7 noi opționale pe care elevii din primar și gimnaziu le pot alege din oferta școlii, începând din anul școlar 2025-2026, au fost publicate în Monitorul Oficial.
  • Elevii pot învăța despre legătura dintre alimentație și starea lor emoțională și despre univers și explozii solare și pot alege discipline care includ mișcare.
  • Elevii din clasele mici vor învăţa cum că mănânce corect şi sănătos, în condiţiile în care un sfert dintre copiii români suferă de obezitate. 

Odată cu anul școlar 2025-2026, elevii din învățământul preuniversitar vor avea acces la o gamă largă de discipline opționale, printre care se numără și „Educație Nutrițională”, „Armonie și expresie corporală” și „Aventura cunoașterii Universului”. Acestea sunt noile materii care vor adresa problematica obezității infantile, care afectează un sfert din copiii din România.

Marina Ivan, consultant nutriționist: „Educația nutrițională ca opțional în școli este o investiție pe termen lung pentru sănătatea viitoarelor generații pentru că școala nu ar trebui să formeze doar minți, ci și obiceiuri. În general, suntem o societate bolnavă nu pentru că se moștenesc boli, ci se moștenesc obiceiuri. De aceea, este foarte important ca încă de mici, de la grădiniță să deprindem aceste obiceiuri sănătoase”.

Recomandări

RUSIA ÎNCALCĂ ARMISTIȚIUL
SUA ȘI-A PIERDUT ALIATUL
VREA RUSIA PACE?
CHAT WITH „BIBLE CHAT”
LUPTA PENTRU IRAN
TRUMP FACE LEGEA

Citește și