- Trump l-a sunat pe Putin înainte de întâlnirea cu Zelenski.
- Trump: „Știu că sună bizar, dar Putin a declarat că vrea ca Ucraina să aibă succes”.
- Negocierile dintre Trump și Zelenski au durat peste 2 ore.
- Trump a anunțat că îi va găzdui în ianuarie pe „liderii ucraineni și europeni la Washington sau în altă locație” pentru a continua negocierile de pace.
- Trump a anunțat extinderea grupurilor de lucru existente. Grupurile de lucru vor fi între ruși, americani și ucraineni.
- Zelenski a spus că „acum se lucrează la 6 documente” – în condițiile în care zilele trecute erau patru.
- Trump: „Ucraina și SUA sunt mult mai aproape acum de un acord de pace”
- Trump: „Dacă nu se rezolvă nimic, vor continua să moară milioane de oameni”.
Întâlnirea dintre Trump și Zelenski de la Mar-a-Lago s-a încheiat după mai bine de 2 ore. Cei doi i-au sunat pe liderii europeni pentru a-i informa cu privire la progresul făcut în cadrul discuțiilor, iar apoi au participat la o conferință comună de presă.
Înainte de întâlnirea cu Zelenski, Trump a vorbit la telefon cu Putin, iar în cadrul conferinței comune de presă a dat detalii despre discuțiile avute cu liderul rus: „Rusia vrea să vadă că Ucraina are succes. Știu că sună bizar, dar Putin a declarat că vrea ca Ucraina să aibă succes. Multe lucruri bune din această discuție”, a spus Trump.
Zelenski nu s-a putut abține și a izbucnit în râs când a auzit comentariile lui Trump despre intențiile Rusiei.
Imaginile s-au viralizat: