- Ministerul Finanţelor lucrează la un proiect de lege care ar putea reduce accizele la carburanţi, a spus Alexandru Nazare, vineri după-amiază.
- Potrivit acestuia, este vorba despre trecerea la un mecanism de accizare dinamică, care va putea răspunde mai bine şocurilor externe.
- Nazare: „Acest mecanism de accizare dinamică, care se va simţi direct în temperarea creşterii preţurilor la pompă, este gândit pentru a răspunde direct şocurilor externe”.
Ministerul Finanţelor lucrează la un proiect de lege care ar putea reduce accizele la carburanţi, a spus Alexandru Nazare, vineri după-amiază, pe Facebook.
Potrivit acestuia, este vorba despre trecerea la un mecanism de accizare dinamică, care va putea răspunde mai bine şocurilor externe, scrie Ziarul Financiar.
„La Ministerul Finanţelor suntem într-un stadiu avansat în elaborarea Ordonanţei de Urgenţă care va introduce un mecanism transparent de ajustare a accizelor pentru carburanţi. Acest mecanism de accizare dinamică, care se va simţi direct în temperarea creşterii preţurilor la pompă, este gândit pentru a răspunde direct şocurilor externe şi pentru a permite ajustări graduale, în funcţie de creşterea simultană a preţurilor si a cotaţiilor internationale”.
Vedeţi aici postarea integrală a Ministrului Finanţelor:
