- Ucraina are mai multe tipuri de drone maritime care au pus pe fugă flota rusă.
- Rusia a pierdut 30% din navele de suprafață și un submarin în Marea Neagră.
- România are un programe de 1,7 miliarde de lei pentru dronele navale.
Serviciul de Securitate al Ucrainei a prezentat noi drone navale SeaBaby, capabile să parcurgă peste 1.500 km și să transporte până la 2 tone de explozibil. Modelele îmbunătățite pot monta un lansator de rachete Grad cu 10 țevi sau o mitralieră grea cu țintire automată. Fără să aibă o flotă, Ucraina a reușit să-și apere litoralul folosind dronele și rachetele antinavă.
Ce caracteristici au aceste drone și ce misiuni pot îndeplini?
Sunt drone concepute pentru atacuri la distanță foarte mare, până la 1.500 de kilometri. Au o încărcătură destul de mare și au părut speculații că astfel de drone vor fi folosite să distrugă podul Kerci. Ucraina a mai încercat să distrugă acest pod care face legătura între Crimeea și Rusia, a reușit, dar de fiecare dată a fost reparat. De data aceasta, drona poate să ia și un lansator multiplu de rachete, Grad, poate să aibă și mitralieră și alte drone care să atace o țintă terestră sau chiar sisteme antiaeriene.
Este o platformă multifuncțională, mult peste Măgura 5, pe care Ucraina a folosit-o să distrugă nave din flota rusă. Fără să aibă o flotă, Ucraina a reușit să ajungă la navele rusești din nordul Mării Negre. Rusia și-a luat toate navele de la Sevastopol și le ascunde la distanță cât mai mare de nordul Mării Negre. Acest lucru a ajutat și România. În 2022, România avea nave rusești lângă insulă, la 40 de kilometri de granița României, iar acest lucru îngreuna foarte mult relația comercială a României cu alte state.
Cum poate prelua România din experiența de luptă navală a Ucrainei?
Forțele navale române au un program bogat de drone, de 1,7 miliarde de lei. România e implicată activ în strângerea informațiilor despre ce se întâmplă în Marea Neagră și folosește aceste informații atât pentru securitatea României, dar sunt împărtășite și aliaților din NATO și Uniunea Europeană. Ucraina, pe lângă drone, a comandat și două corvete din Turcia, care vor intra în dotarea Forțelor Navale Ucrainene, imediat după război. România a anulat în urmă cu doi ani contractul și acum vrea să cumpere o dronă din Turcia.
Ce se știe despre planul de pace în 12 pași?
Este un plan de pace al Uniunii Europene, va fi discutat mâine la Londra, când se întâlnește din nou Coaliția de Voință, din care face parte și România. Printre acele puncte se pleacă de la ideea lui Donald Trump de a respecta actuala linie a frontului, lucru de care Putin nu este interesat. Este un plan ambițios, dar trebuie să plece de la primul punct, oprirea războiului. Cuprinde inclusiv ridicarea sancțiunilor care sunt împotriva Rusiei, păstrarea unor active rusești în cazul în care Rusia nu vrea să plătească despăgubiri Ucrainei, dar și ce se va întâmpla cu securitatea Ucrainei după.