- Ludovic Orban a achitat, sâmbătă, două amenzi
- În total, premierul a plătit 3.000 de lei, pentru fumat şi nepurtarea măştii de protecţie în spaţii închise, a anunţat Guvernul
- Premierul consideră că „regulile trebuie respectate în aceeaşi măsură de către orice cetăţean, indiferent de poziţia pe care o ocupă“
După ce în mediul online s-a viralizat o poză în care premierul și mai mulți colegi ai săi fumează și consumă alcool în biroul de la Palatul Victoria, Orban a plătit sâmbătă cele două amenzi prin intermediul platformei ghiseul.ro.
Uite ce au transmis reprezentanții Guvernului: „Prim-ministrul Ludovic Orban a achitat astăzi, 30 mai a.c., prin intermediul platformei www.ghiseul.ro, două amenzi în valoare cumulată de 3000 de lei, la cuantumul maxim prevăzut de lege, pentru fumat şi nepurtarea măştii în spaţii închise“.
Ei au mai spus că premierul crede că „regulile trebuie respectate în aceeaşi măsură de către orice cetăţean, indiferent de poziţia pe care o ocupă, iar în cazul în care acestea sunt încălcate trebuie aplicate sancţiunile stabilite de lege, fără a face distincţie“.
Pentru funcţia de premier, Orban câştigă 23.920 lei/ lună, iar înainte de a deveni demnitar, liderul liberal avea un venit de doar 3.000 de lei pe lună.
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade
