- Infrastructura IT&C dezvoltată de către STS și utilizată pentru susținerea procesului electoral din 18 mai a funcționat cu disponibilitate 100%.
- Platforma https://prezenta.roaep.ro, dezvoltată integral de STS, a înregistrat milioane de accesări.
- Verificarea dreptului de vot al cetățenilor, cu ajutorul aplicației de pe tabletă, s-a realizat cu rapiditate, în cele mai multe cazuri, în mai puțin de o secundă.
Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a transmis, luni, că, pe timpul desfășurării procesului de votare, au fost blocate toate atacurile cibernetice de tip DDoS îndreptate asupra site-ului cu prezența la vot și rezultatele turului al doilea al alegerilor prezidențiale.
Advertisment
Potrivit unui comunicat al STS, infrastructura IT&C dezvoltată de către STS și utilizată pentru susținerea procesului electoral din 18 mai a funcționat cu disponibilitate 100%, chiar și în perioade cu trafic intens și cu vârfuri de accesare.
„Platforma https://prezenta.roaep.ro, dezvoltată integral de STS, a înregistrat milioane de accesări, iar momentul cu cele mai multe sesiuni deschise a fost la ora 21:43, cu peste 300.000 de utilizatori unici simultan, dintre care 83% din țară și 17% din străinătate. Secțiunea cea mai vizualizată de pe site a fost cea privind rezultatele obținute în secțiile de votare. În ziua de votare, utilizatorii au generat peste 216 milioane de refreshuri pe portal”, se precizează în comunicat.
Recomandări
Sistemele informatice destinate monitorizării prezenței la vot, prevenirii votului ilegal și centralizării proceselor-verbale au fost dezvoltate și scalate tehnic pentru eficiență, chiar și în scenarii cu sarcină maximă, inclusiv în fața unor atacuri cibernetice, spune sursa citată.
Verificarea dreptului de vot al cetățenilor, cu ajutorul aplicației de pe tabletă, s-a realizat cu rapiditate, în cele mai multe cazuri, în mai puțin de o secundă. Pe timpul desfășurării procesului de votare, au fost blocate la nivelul echipamentelor de securitate toate atacurile cibernetice de tip DDoS îndreptate asupra site-ului expus în internet https://prezenta.roaep.ro, arată STS.
Citește și
- EuroAirport este singurul aeroport din lume de unde poți ajunge direct în trei țări diferite. Cum funcționează acesta
- Donald Trump l-a invitat pe Papa Leon al XIV-lea să viziteze Casa Albă cât mai curând posibil
- Ce te învață YouTube și Google? Filmulețele îndrumătoare îți arată pas cu pas tot ce trebuie să știi despre treburile gospodărești