- Imagini dramatice au fost filmate în Trentino, Italia
- Un băiat de 12 ani a scăpat miraculos după ce în spatele lui pe munte a apărut un urs brun
- Alessandro și-a păstrat calmul și s-a îndepărtat încet de animal
Alessandro nu a rupt-o la fugă când a văzut ursul impresionant, care s-a ridicat din tufișuri, în spatele său. Băiatul era filmat de un grup de adulți în munții Dolomiți.
Puștiul s-a îndepărtat fără mișcări bruște de animal și a reușit să nu-i atragă atenția chiar dacă animalul ar fi dat fiori oricărui adult. Nici grupul nu a reacționat brusc sau zgomotos la vederea ursului.
Strategia sa a dat roade. Copilul s-a alăturat grupului în cele din urmă iar animalul s-a întors în pădure fără a-l ataca. Apoi a povestit pentru La Stampa că iubește urșii și știa ce trebuie să facă astfel încât să nu fie atacat.
- Radu Delicote, despre eventualitatea căderii Guvernului: „Cel mai probabil s-ar putea reface alianța PSD-PNL-UDMR, și cu USR, cu un alt premier, cel mai probabil tot de la PNL”
- Nicușor Dan, după ce PSD și AUR au depus moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan: „Îmi păstrez echidistanța.” Un guvern PSD-AUR, „extrem de improbabil”
- Sfârșitul unei epoci: Emiratele Arabe Unite părăsesc OPEC, principala organizație a țărilor producătoare de petrol, din cauza tensiunilor cu Arabia Saudită
- Trump l-a primit pe Regele Charles la Casa Albă: „Americanii nu au avut prieteni mai apropiați decât britanicii”. Regele Charles va susține un discurs în fața Congresului și va încerca să detensioneze relațiile dintre SUA și Regatul Unit
- Nicușor Dan, după Summitul celor Trei Mări: România a înregistrat pași importanți pentru dezvoltarea economiei. A fost semnat un Memorandum de Înțelegere între Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța și Autoritatea Portului Rijeka
