- În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 196 de noi cazuri
- 10.356 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi şi externaţi, iar 198 de persoane sunt internate la terapie intensivă
- Până acum, 332.487 de teste au fost prelucrate pentru depistarea infecţiei cu SARS CoV 2
Update 17:00: Alte 3 decese au fost înregistrate astăzi în rândul pacienţilor Covid-19. Bilanţul morţilor a ajuns la 1144. Ultimele victimei aveau vârste cuprinse între 45 şi 73 de ani, toți cu alte afecțiuni existente.
196 de noi cazuri de îmbolnăvire au fost înregistrate în ultimele 24 de ore în România. Astfel, bilanţul total al persoanelor infectate a ajuns la 17.387 de pacienţi. În continuare, 198 de persoane sunt internate în secţiile de terapie intensivă. De cealaltă parte, 10.356 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi şi externaţi.
Până acum, au fost făcute 332.487 de teste pentru depistarea infecţiei cu coronavirus. 11.050 de persoane sunt în carantină în centrele instituionalizate iar alţi 30.645 de români sunt în izolare la domiciliu sub monitorizare medicală.
2.924 de cetăţeni români din străinătate au fost confirmaţi pozitiv cu COVID-19. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Italia, cu 1.699 de persoane infectate. Până acum, 104 cetăţeni din diaspora au murit după ce au fost confirmaţi pozitiv cu COVId-19.
- Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, anunță că va demisiona în următoarele săptămâni
- BREAKING. David Popovici a câștigat medalia de aur în finala de 100 de metri liber, la Trofeul Settecolli de la Roma
- Președintele Israelului, Isaac Herzog, vine în România pe 29 iunie, la invitația lui Nicușor Dan
- Peste 1.600 de salvatori străini au ajuns în Venezuela pentru operațiunile de căutare și salvare, după cutremurele devastatoare. Peste 920 de oameni au murit
- Valul ucigător de caniculă ajunge în România. Cod Roşu în aproape toată ţară. Maximele ajung la 41 de grade