Încă un județ intră în scenariul roșu

politisti si jandarmi la un control in pandemie. Foto: arhivă Poliția Română
  • Județul Ilfov a intrat de luni în scenariul roșu, după ce rata de infectare a crescut 3,06 la mie.
  • Până astăzi, doar județul Satu Mare se afla în scenariul roșu.
  • Bucureștiul a înregistrat astăzi 404 cazuri noi de COVID și a ajuns la o rată de infectare de 2,57 la mie.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.342 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Odată cu depistarea a 181 de cazuri noi de coronavirus, județul Ilfov a ajuns la o rată de infectare de 3,06 la mie în ultimele zile.

În București, rata de infectare este de 2,57 la mie, iar în ultimele 24 de ore s-au înregistrat 404 cazuri noi de COVID.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22048431,18
2.Arad24999801,54
3.Argeș28480620,87
4.Bacău27995811,33
5.Bihor30373650,99
6.Bistrița-Năsăud13461392,68
7.Botoșani15418781,67
8.Brașov45059591,13
9.Brăila13779420,75
10.Buzău13222290,66
11.Caraș-Severin12278261,42
12.Călărași11024621,41
13.Cluj610511322,29
14.Constanța456041001,77
15.Covasna875040,49
16.Dâmbovița23412450,87
17.Dolj288371861,87
18.Galați29090631,27
19.Giurgiu11820661,51
20.Gorj9776330,96
21.Harghita8622140,60
22.Hunedoara23842361,06
23.Ialomița11398401,14
24.Iași450741331,40
25.Ilfov481841813,06
26.Maramureș22472832,49
27.Mehedinți8934401,21
28.Mureș24810240,82
29.Neamț20341311,18
30.Olt15696441,54
31.Prahova375201041,38
32.Satu Mare15048903,28
33.Sălaj11549381,54
34.Sibiu27754531,40
35.Suceava26760851,86
36.Teleorman14886641,82
37.Timiș583452262,77
38.Tulcea8788120,75
39.Vaslui17277771,41
40.Vâlcea17123321,07
41.Vrancea11437751,08
42.Mun. București1942924042,57
43.Din străinătate**136722 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    4057*139 
 TOTAL1.152.0523.342 



*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.
**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

În Satu Mare, rata de infectare a urcat luni la 3,28. Pe locul al doilea este Ilfov, cu o rată de 3,06 la mie.

Pe locul al treilea, dar în scenariu galben, este judeţul Bistriţa-Năsăud. Aici, rata de infectare a urcat la 2,68.

Incidenţele cele mai mici sunt, luni, în Covasna – 0,49 la mie, Harghita – 0,6 şi Buzău – 0,66.

Media naţională a ajuns la 1,87.

Ce măsuri pot fi impuse în localitățile cu rată de infectare între 3 și 6 la mie

Guvernul a aprobat vineri obligativitatea prezentării certificatului digital COVID acolo unde incidența cazurilor din ultimele 14 zile trece de 3 la mie, dar nu depășește 6 la mie.

  • obligativitatea purtării măştii de protecţie în spaţiile publice, pieţe, târguri, bâlciuri, talciocuri, staţii pentru transportul în comun, spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun şi la locul de muncă, precum şi pe o rază de 50 metri în jurul unităţilor de învăţământ.
  • se interzic activităţile recreative şi sportive desfăşurate în aer liber, cu excepţia celor care se desfăşoară cu participarea a cel mult 10 persoane care nu locuiesc împreună.
  • activitatea restaurantelor şi a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unităţi de cazare, precum şi la terasele acestora este permisă doar pentru persoanele cazate în cadrul acestora.
  • restaurantele şi cafenele aflate în interiorul clădirilor, precum şi terasele pot fi ocupate până la 50% din capacitatea maximă a spaţiului şi numai în intervalul orar 5,00-2,00, iar activitatea în baruri, cluburi şi discoteci este permisă fără a depăşi 30% din capacitatea maximă a spaţiului, în acelaşi interval orar. Clienţii vor trebui să facă dovada vaccinării împotriva COVID sau să prezinte rezultat negativ al unui test RT-PCR nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid nu mai vechi de 48 de ore. Va fi, totodată, permis şi accesul persoanelor care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu virusul SARS-CoV-2.
  • este permisă organizarea şi desfăşurarea activităţii în cadrul cinematografelor, instituţiilor de spectacole şi/sau concerte sunt permise cu participarea publicului până la 50% din capacitatea maximă a spaţiului şi cu purtarea măştii de protecţie şi organizarea şi desfăşurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice şi private sau a altor evenimente culturale, cu participarea a cel mult 1.000 de spectatori şi cu purtarea măştii de protecţie, care vor face dovada vaccinării, a unui test negativ ori care au trecut prin boală.
  • se permite organizarea de evenimente private (nunţi, botezuri) cu un număr de participanţi de maximum 200 de persoane în interior şi cu asigurarea unei suprafeţe de minimum 2 mp pentru fiecare persoane.
  • este permisă activitatea în săli de sport şi/sau fitness, fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului, cu asigurarea unei suprafeţe de minimum 7 mp de persoană, şi activitatea în locurile de joacă pentru copii în spaţii închise, fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului şi numai în intervalul orar 5,00-24,00.