• Românca Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de la turneul de tenis Australian Open.
  • Jucătoarea din România a fost învinsă de o adolescentă din Cehia.
  • Pe tabloul principal de la Australian Open mai sunt două românce.

Românca Ana Bogdan a fost eliminată în primul tur de la turneul de tenis Australian Open. Jucătoarea din România a fost învinsă de o adolescentă din Cehia. Partida a avut loc duminică.

Ana Bogdan, locul 66 mondial, a fost învinsă de Brenda Fruhvirtova, poziţia 110 în clasamentul WTA. Tânăra de 16 ani, din Cehia, s-a impus în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-3. Ea a obţinut cea mai importantă performanţă a carierei.

În turul doi al turneului de Grand Slam, Fruhvirtova o va întâlni pe câştigătoarea confruntării dintre Ella Seidel (locul 172 WTA) şi Aryna Sabalenka (locul 2 WTA).

CUM PUTEA FI EVITAT RĂZBOIUL RUSO-UCRAINEAN?
TRUMP ȘI ORBAN VOR SĂ FACĂ ALIANȚĂ
TAYLOR ȘI TRAVIS, SURPRINȘI ÎN LAS VEGAS STRIP
CE SPUNE MAȘINA TA DESPRE TINE?
CUM S-AU CUNOSCUT WILLIAM ȘI KATE?
RAY CHAN A MURIT LA 56 DE ANI

Pe tabloul principal de la Australian Open mai sunt două românce. Luni, Jaqueline Cristian (locul 84 WTA) o va întâlni pe Katerina Siniakova (Cehia, locul 49 WTA), iar marţi Sorana Cîrstea (locul 26 WTA) urmează să o înfrunte pe Yafan Wang (China, locul 97 WTA).