• EURO 2022 la fotbal feminin a fost câștigat de Anglia, după finala cu Germania.
  • Cei 87.192 de spectatori au stabilit un record de asistență la un meci feminin.
  • Chloe Kelly a marcat golul victoriei în prelungirile partidei, în minutul 110.

Naționala de fotbal a Angliei a învins Germania, scor 2-1, în finala Campionatului European feminin. Primul gol a fost marcat de Anglia, care a jucat în fața propriilor fani. Ella Toone a înscris în minutul 62, cu o frumoasă finalizare, la doar câteva momente după ce a intrat pe teren din postura de rezervă.

Jucătoarele germane s-au aruncat în atac și au reușit să egaleze situația pe tabela de marcaj.
În minutul 79, Lina Magull a reluat, din apropiere un balon în plasa porții engleze.

Cele două echipe s-au luptat dramatic, însă niciuna nu a mai înscris, iar meciul a intrat în prelungiri.
În minutul 110, la un corner al echipei Angliei, o altă rezervă, Chloe Kelly, a reacționat cel mai rapid și a trimis mingea în plasă.

ISRAELUL A ATACAT IRANUL
CINE ÎNCEARCĂ SĂ-L ASASINEZE PE ZELENSKI?
ONU DECIDE DACĂ RECUNOAȘTE SAU NU AUTORITATEA PALESTINIANĂ
CE SECRETE ASCUNDE CHINA
CUM ÎNGRIJEȘTI MEDIUL ÎNCONJURĂTOR
FRANCEZII SUNT PESIMIȘTII EUROPEI

Este primul trofeul major, la nivel de țară, pe care-l câștigă Anglia după Cupa Mondială din 1966.
Este, de asemenea, și primul triumf al naționalei feminine de fotbal a Albionului.