Anglia câștigă Campionatul European feminin, învingând Germania

Naționala de fotbal a Angliei a învins Germania, scor 2-1, în finala Campionatului European feminin. Primul gol a fost marcat de Anglia, care a jucat în fața propriilor fani. Ella Toone a înscris în minutul 62, cu o frumoasă finalizare, la doar câteva momente după ce a intrat pe teren din postura de rezervă.

Jucătoarele germane s-au aruncat în atac și au reușit să egaleze situația pe tabela de marcaj.
În minutul 79, Lina Magull a reluat, din apropiere un balon în plasa porții engleze.

Cele două echipe s-au luptat dramatic, însă niciuna nu a mai înscris, iar meciul a intrat în prelungiri.
În minutul 110, la un corner al echipei Angliei, o altă rezervă, Chloe Kelly, a reacționat cel mai rapid și a trimis mingea în plasă.

Este primul trofeul major, la nivel de țară, pe care-l câștigă Anglia după Cupa Mondială din 1966.
Este, de asemenea, și primul triumf al naționalei feminine de fotbal a Albionului.