• Olanda – Cehia, 0-2.
  • Cehia – Danemarca se va juca pe 3 iulie la Baku.
  • Belgia – Portugalia, 1-0.
  • Belgia – Italia se va juca pe 2 iulie la Munchen.

Sferturile de finală de la EURO 2020 încep să prindă contur după ce Belgia și Cehia au trecut mai departe. Primul sfert de finală pe care l-am aflat este Cehia – Danemarca.

Cehii au produs cel mai mare șoc de la Campionatul European de anul acesta și au eliminat Olanda. Holes și Schick au adus victoria în fața Țărilor de Jos, care au jucat în 10 oameni după eliminarea lui De Ligt. După meci, suporterii Cehiei s-au lăsat duși de valul bucuriei. „A fost cel mai bun meci, am câștigat. Care e problema? Suntem cei mai buni din lume! Cehia! Cehia!”, a reacționat un fan ceh.

În celălalt meci al serii, Belgia a învins campioana en-titre, Portugalia cu 1-0. Thorgan Hazard a marcat pe finalul primei reprize, cu un șut puternic din afara careului.

ISRAELUL A ATACAT IRANUL
OFICIAL, AVEM O NOUĂ STAȚIUNE
AI ACEEAȘI RUTINĂ LA JOB?
ZELENSKI RĂSUFLĂ UȘURAT
CÎRSTOIU: MANDATUL MEU E PE MASA COALIȚIEI
CE SCOP ARE ISRAELUL

Cristiano Ronaldo rămâne astfel doar cu recordurile doborâte la EURO 2020, în timp ce naționala lui Hazard, Lukaku și De Bruyne merge în sferturi, unde se va lupta cu Italia.