• Max Verstappen a câștigat prima etapă din noul sezon de Formula 1, impunându-se în Marele Premiu al Bahrainului în fața lui Sergio Perez și Fernando Alonso.
  • Pentru Verstappen este prima victorie pe acest circuit.
  • Charles Leclerc a fost nevoit să abandoneze.

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull Racing), campionul mondial en-titre, a câștigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă de F1 din acest an, potrivit CNN.

Pe circuitul de la Sakhir (Bahrain), piloții de la Red Bull Racing au făcut legea. Max Verstappen s-a impus în primul Mare Premiu al anului 2023, iar Sergio Perez a fost al doilea în clasament. Pentru Verstappen este prima victorie pe acest circuit.

Veteranul Fernando Alonso (Aston Martin), la 41 de ani, a reușit să termine pe podium, cucerind locul 3, după o cursă extraordinară. Alonso se află la al doilea podium reușit în ultimii doi ani, după cel din Qatar, în 2021. Carlos Sainz (Ferrari) a fost al patrulea, iar Lewis Hamilton (Mercedes) a încheiat pe poziția a cincea.

PUTIN: VOM DOBORÎ TOATE AVIOANELE F-16 TRIMISE UCRAINEI
SBF PRIMEȘTE 25 DE ANI DE ÎNCHISOARE
ZIUA FEMEILOR DIN MUZICĂ
ȘTII DE VREME? VINE VARA-N TOATĂ ȚARA
MOLDOVA SE PREGĂTEȘTE DE ADERARE
ROTAȚIA PĂMÂNTULUI A ÎNCETINIT

Lui Charles Leclers (Ferrari) i-a cedat motorul și monegascul a fost nevoit să abandoneze în turul 41.