• Sorana Cîrstea a fost învinsă, duminică, în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem de la Roland Garros.
  • Românca a fost învinsă de sportiva slovenă Tamara Zidansek în minimum de seturi.
  • În setul secund, Cîrstea a reușit să câștige un singur game.

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea (54 WTA) a fost învinsă, duminică, în optimile de finală ale Marelui Premiu de la Roland Garros, de sportiva slovenă Tamara Zidansek (85 WTA).

Zidansek s-a impus în două seturi, cu 7-6, 6-1, după o oră și 28 minute de joc.
Primul set a fost unul echilibrat, decis la tiebreak, Sorana Cîrstea având o minge de set, la 6-5, nevalorificată.

În setul secund, Cîrstea a fost de nerecunoscut, reușind să câștige un singur game.

P.E. LUPTĂ CONTRA TRAFICULUI DE FIINȚE UMANE
OPTIMUS VA FI UN ROBOT „SENSIBIL”
LE FACEM FAȚĂ?
PRAFUL SAHARIAN ACOPERĂ GRECIA
CE ALEGE ZUCKERBERG ÎN MODĂ
CONGRESUL DĂ 95 MLD. PENTRU UCRAINA - ISRAEL - TAIWAN

Pentru prezența în optime de finală ale turneului parizian, Sorana Cîrstea va fi recompensată cu 189.000 euro și 240 de puncta WTA, care o vor propulsa cel puțin 5 locuri în clasament.