- Andrei a aşteptat timp de trei ore să treacă vama în Grecia.
- Accesul rutier în Grecia a fost restricţionat pentru un singur punct de frontieră.
- La frontiera Kulata-Promachonas, coada s-a întins pe 6 kilometri.
Andrei a plecat astăzi cu familia în Halkidiki şi a trecut prin singurul punct de frontieră deschis, Kulata – Promachonas.
A aşteptat în maşină, cu soţia şi cei doi copii, timp de trei ore la o temperatură de 35 de grade Celsius.
Autorităţile elene au impus de la 1 iulie completarea unui formular în urma căruia primeşti un cod unic cu care poţi intra în ţară, însă o singură graniţă are tehnologia necesară pentru verificarea acestui cod.
Aşa că dacă vrei să megi în Grecia cu maşina, să ştii că până la 15 iulie, Kulata-Promachonas va fi singura graniţă deschisă.
„De la zece și jumătate, e inadmisibil. Un singur punct de control, nu se poate. Şi mai avem doi kilometri, copiii nu mai pot de cald, nu mai avem apă”, spune Andrei, un turist care a plecat cu familia în Grecia.
- Actrița Brenda Fricker, „doamna cu porumbeii” din Home Alone 2, a murit la 81 de ani. Irlanda o plânge: „O comoară națională”
- Patriarhul zburător
- 17 iulie, Ziua Mondială a Emoji-urilor. Cum au devenit emoticoanele nelipsite în comunicarea online? Folosite greșit, te pot duce chiar și în fața instanței
- Lavrov acuză Europa și Ucraina că încearcă să-l manipuleze pe Trump: „Rusia a acceptat propunerile de pace ale SUA la Summitul din Alaska. Lăsați negociatorii americani să se ocupe”
- Uniunea Europeană impune noi sancțiuni împotriva Rusiei, după atacurile devastatoare asupra Kievului. Sunt vizate companii implicate în producția de drone și în sectorul energetic