- Predeal îți oferă 7 km de pârtii de schi, iar Clăbucet este cea mai cunoscută pârtie.
- Rânca se remarcă printr-un sezon extins și 6 pârtii pentru toate nivelurile.
- Val Gardena, Italia, are 400 km de pârtii interconectate în Dolomiți.
- Poiana Brașov include Drumul Roșu, de 4,7 km, ideal pentru începători.
- Val Thorens, Franța, este cea mai înaltă stațiune din Europa, la 2.300 m.
- Zermatt, Elveția, îți oferă pârtii la 3.900 m și o rețea eco fără trafic auto.
De la pârtiile din Bușteni și Poiana Brașov, până la super-stațiunile europene ca Val Thorens sau Zermatt, ai de unde alege!
Advertisment
Vrei să testezi Drumul Roșu din Poiana? Sau poate să te pierzi pe cele 400 km de pârtii din Dolomiți? Indiferent de destinație, distracția pe zăpadă e garantată, iar peisajele sunt de Instagram!
Unde mergi la schi?
Bușteni îți oferă pârtiile Kalinderu 1 și 2, cu telescaun și nocturnă, plus un Fun Park pentru începători și copii. Predeal are 7 km de pârtii, cu Clăbucet și Cocoșul în topul preferințelor.
Recomandări
Poiana Brașov se laudă cu 22 km de pârtii, de la Drumul Roșu pentru începători, la Lupului și Kanzel pentru avansați.
Păltiniș, cea mai veche stațiune din România, oferă 3,5 km de pârtii, nocturnă și o școală de schi. Rânca, cu sezon din septembrie până în mai, are șase pârtii și o zonă de săniuș pentru copii.
Unde găsești cele mai mișto pârtii în străinătate?
Ai mai multe opțiuni în Europa. Val Thorens, Franța, e cea mai înaltă stațiune din Europa, la 2.300 m, cu 600 km de pârtii, sezon din noiembrie până în mai și activități ca tiroliana și raliurile pe zăpadă.
Val Gardena, Italia, oferă 160 km de pârtii și acces la încă 400 km în Dolomiți. Peisaje UNESCO și trasee pentru toate nivelurile te așteaptă aici.
Zermatt, Elveția, impresionează la 3.900 m altitudine, cu 350 km de pârtii, inclusiv cea mai lungă din lume (25 km). Fără trafic auto, doar autobuze electrice.
Și Cortina d’Ampezzo, Italia, combină eleganța cu sportul, cu pârtii variate, trasee de bob și un patinoar olimpic. E o stațiune istorică, dar mereu în tendințe!
Citește și
- Guvernul Israelului a votat încetarea focului în Gaza. Cel mai tânăr ostatic împlinește 2 ani
- Cum trăiesc milionarii în Los Angeles? Luxul persistă chiar și după incendii
- Când circuli pe 3 benzi pe A1? Ionuț Ciurea, director Pro Infrastructura: „Nu e chiar atât de simplu”
Partenerii noștri