• UEFA va elimina regula golului în deplasare din sezonul următor
  • La meciurile în dublă manșă, dacă scorul este egal după retur, urmează prelungiri
  • Regula golului în deplasare a fost introdusă în 1965

UEFA anulează una dintre cele mai vechi şi controversate reguli ale fotbalului modern.

UEFA a decis să anuleze regula golului în deplasare, introdusă în 1965. Dacă într-o partidă eliminatorie în dublă manșă rezulatul va fi egal după meciul retur, nu merge mai departe echipa care a marcat mai multe goluri in deplasare. Meciul va merge în prelungiri și la penaltiuri, dacă va fi cazul.

O întâlnire unde lucrurile puteau sta diferit este sfertul din Cupa UEFA, dintre Steaua și Rapid, în 2006 când „Giuleștenii” au fost eliminați, pentru că Steaua a făcut 1-1, în deplasare, iar apoi a fost 0-0, în retur.

A.I. NEWS
ULTIMATUM PENTRU HAMAS
CÂT INVESTESC PARTIDELE ÎN PROPAGANDĂ
UNDE MERGE REGELE CHARLES
MACRON A IEȘIT LA ATAC
FERRARI LANSEAZĂ UN NOU BOLID

Îți mai dau un exemplu. Juventus care a fost eliminată de Porto în optimile Champions League din acest sezon. Partida a intrat în prelungiri, unde fiecare echipă a mai înscris câte un gol, iar portughezii au mers mai departe grație golului reușit în deplasare. Dacă nu ar fi existat această regulă, s-ar fi mers în prelungiri sau la lovituri de departajare.