• Naţionala României a fost învinsă de echipa Spaniei cu scorul de 36-24 (17-12).
  • Tricolorii au jucat de la egal la egal cu ibericii în primul sfert de oră, dar apoi Spania a preluat controlul.
  • România a bifat a doua sa înfrângere, după 24-31 cu Austria.

Naţionala României a fost învinsă de echipa Spaniei cu scorul de 36-24 (17-12), duminică seara, la Mannheim, într-un meci din Grupa B a Campionatului European de handbal masculin – EHF EURO 2024 din Germania.

Tricolorii au jucat de la egal la egal cu ibericii în primul sfert de oră, dar apoi Spania a preluat controlul şi la pauză avea un avans de cinci goluri. Ecartul a crescut în repriza secundă, victoria revenind Spaniei la o diferenţă de 12 goluri. România a bifat a doua sa înfrângere, după 24-31 cu Austria. În schimb, Spania, surclasată la zece goluri de Croaţia, a obţinut prima victorie la EURO 2024.

Nistor şi Dedu au fost cei mai buni marcatori pentru România, cu câte 4 goluri, în timp ce de la Spanioli, Gomez a marcat de 8 ori, fiind declarat şi cel mai bun jucător al partidei. Pentru tricolori urmează marţi partida în compania Croaţiei, de la ora 19.00.