Diana Șoșoacă este noul președinte al Comisiei pentru abuzuri din Senat

Diana Șoșoacă este noul președinte al Comisiei pentru abuzuri din Senat
  • Diana Șoșoacă, senator AUR, a fost desemnată președinte al Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții din Senat
  • Un alt reprezentant AUR, Claudiu Târziu, a devenit șeful Comisiei pentru comunităţile de români din afara țării

Diana Șoșoacă, avocat și senator AUR, este noul președinte al Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții din Senat.

Șoșoacă ți-a atras atenția din prima zi în Senat. Cu siguranță îți amintești scandalul declanșat pentru că nu a vrut să poarte mască.

Claudiu Târziu, un alt reprezentant AUR, a devenit șeful Comisiei pentru comunităţile de români din afara țării. El a fost membru al Consiliului Național de Coordonare al Coaliției pentru Familie în perioada de strângere a semnăturilor pentru modificarea Constituției și una dintre vocile pro-referendum.

Cine sunt noii președinți din cele 23 de comisii din Senat 

Comisia pentru sănătate publică

  • preşedinte: Adrian Streinu Cercel (PSD)
  • vicepreşedinte: Gheorghe Carp (PNL)
  • secretar: Laszlo Attila (UDMR)

Comisia pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport

  • preşedinte: Monica Anisie (PNL)
  • vicepreşedinte: Novak Zoltan (UDMR)
  • secretar: Irineu Darău (USR PLUS)

Comisia pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională

  • preşedinte: Nicoleta Pauliuc (PNL)
  • vicepreşedinte: Felix Stroe (PSD)
  • secretar: Gheorghiţă Mîndruţă (USR PLUS)

Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială

  • preşedinte: Ştefan Pălărie (USR PLUS)
  • vicepreşedinte: Fejer Laszlo (UDMR)
  • secretar: Eusebiu Pistru (PSD)

Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupţiei şi petiţii

  • preşedinte: Diana Şoşoacă (AUR)
  • vicepreşedinte: Ion Prioteasa (PSD)
  • secretar: Raluca Ioan (PNL)

Comisia pentru constituţionalitate

  • preşedinte: Ion Rujan (PSD)
  • vicepreşedinte: Sorin Mateescu (AUR)
  • secretar: Cristian Niculescu-Ţăgârlaş (PNL)

Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital

  • preşedinte: Claudiu Mureşan (USR PLUS)
  • vicepreşedinte: Nicolae Neagu (PNL)
  • secretar: Ionel Cristescu (PSD)

Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunităţi şi validări

  • preşedinte: Iulia Scântei (PNL)
  • vicepreşedinte: Simona Spătaru (USR PLUS)
  • secretar: Laura Fulgeanu (PSD)

Comisia pentru comunităţile de români din afara ţării

  • preşedinte: Claudiu Târziu (AUR)
  • vicepreşedinte: Daniel Cadariu (PNL)
  • secretari: Mihail Genoiu (PSD)

Comisia pentru politică externă

  • preşedinte: Titus Corlăţean (PSD)
  • vicepreşedinte: Roberta Anastase (PNL)
  • secretar: Cristian Bordei (USR PLUS)

Comisia economică, industrii şi servicii

  • preşedinte: Silvia Dinică (USR PLUS)
  • vicepreşedinte: Daniel Cătălin Zamfir (PSD)
  • secretar: Dănuţ Bîca (PNL)

Comisia pentru administraţie publică

  • preşedinte: Csaszar Karoly (UDMR)
  • vicepreşedinte: Mihai Veştea (PNL)
  • secretari: Maricel Popa (PSD)

Comisia pentru afaceri europene

  • preşedinte: Angel Tîlvăr (PSD)
  • vicepreşedinte: Cristian Ghica (USR PLUS)
  • secretari: Vlad Pufu (PNL)

Comisia pentru transporturi şi infrastructură

  • preşedinte: Toma Petcu (PNL)
  • vicepreşedinte: Răzvan Cuc (PSD)
  • secretar: Marius Bodea (USR PLUS)

Comisia pentru energie, infrastructură energetică şi resurse minerale

  • preşedinte: Antal Lorant (UDMR)
  • vicepreşedinte: Ovidiu Florean (PNL)
  • secretari: Cornel Cristian Resmeriţă (PSD)

Comisia pentru agricultură, industrie alimentară şi dezvoltare rurală

  • preşedinte: George Scarlat (PNL)
  • vicepreşedinte: Lucian Trufin (PSD)
  • secretar: Sebastian Cernic (USR PLUS)

Comisia pentru ape, păduri, pescuit şi fond cinegetic

  • preşedinte: Liviu Lucian Mazilu (PSD)
  • vicepreşedinte: Andrei Hangan (AUR)
  • secretar: Cristian Chirteş (PNL)

Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi

  • preşedinte: Matei Constin Bogdan (PSD)
  • vicepreşedinte: Cristina Ioan (PNL)
  • secretar: Ionuţ Neagu (AUR)

Comisia pentru cultură şi media

  • preşedinte: Viorel Badea (PNL)
  • vicepreşedinte: Gabriela Creţu (PSD)
  • secretar: Rodica Boancă (AUR)

Comisia pentru comunicaţii şi tehnologia informaţiei

  • preşedinte: Marius Humelnicu (PSD)
  • vicepreşedinte: Laur Trifan (USR PLUS)
  • secretar: Ciprian Pandea (PNL),

Comisia pentru mediu

  • preşedinte: Aurel Oprinoiu (USR PLUS)
  • vicepreşedinte: Ion Rotaru (PSD)
  • secretar: Kovacs Irina (UDMR)

Comisia pentru Ştiinţă, inovare şi tehnologie

  • preşedinte: Sorin Cîmpeanu (PNL)
  • vicepreşedinte: Florin Bodog (PSD)
  • secretar: Cristinel Berea (USR PLUS)

Comisia pentru regulament

  • preşedinte: Marius Toanchină (PSD)
  • vicepreşedinte: Eugen Ţapu (PNL)
  • secretar: Narcis Mircescu (USR PLUS)