• Tara Galilor a învins Georgia și s-a calificat mai departe la Campionatul Mondial de Rugby.
  • Galezii au câștigat Grupa C și s-au calificat în sferturile competiției din Franța.
  • Franța și Noua Zeelandă au mai obținut calificarea în sferturile Campionatului Mondial de Rugby.

Țara Galilor a învins Georgia și s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial de Rugby. Competiția se desfășoară în Franța.

Partida s-a disputat sâmbătă pe Stade de la Beaujoire din orașul Nantes. Țara Galilor era favorită și s-a impus fără emoții, scor 43-19. Galezii au câștigat Grupa C și s-au calificat în sferturile competiției din Franța.

A doua echipă calificată din grupă va fi cunoscută duminică. Fiji va întâlni Portugalia și, dacă va obține victoria, va depăși în clasamentul grupei pe Australia. Formația australiană este una dintre favoritele turneului, dar va fi eliminată în cazul unei victorii a celor din Fiji.

CUM PUTEA FI EVITAT RĂZBOIUL RUSO-UCRAINEAN?
TRUMP ȘI ORBAN VOR SĂ FACĂ ALIANȚĂ
TAYLOR ȘI TRAVIS, SURPRINȘI ÎN LAS VEGAS STRIP
CE SPUNE MAȘINA TA DESPRE TINE?
CUM S-AU CUNOSCUT WILLIAM ȘI KATE?
RAY CHAN A MURIT LA 56 DE ANI

Până acum, Franța și Noua Zeelandă au mai obținut calificarea în sferturile Campionatului Mondial de Rugby. Africa de Sud, Irlanda, Scoția, Anglia, Argentina și Japonia așteaptă ultimele meciuri din grupe pentru a afla dacă se califică în fazele superioare ale competiției din Franța.