• Un prim set în care Kudermetova (19 WTA) nu şi-a găsit cadenţa, s-a încheiat cu 6-1 pentru Cîrstea.
  • Numărul 22 mondial, Cîrstea a reuşit două break-uri şi a salvat alte patru mingi de break ale rusoaicei.
  • Pentru prezenţa în turul trei, al optimilor de finală, Cîrstea va fi recompensată cu 36.454 dolari şi 120 puncte WTA.

Sorana Cîrstea a învins-o în turul doi pe Veronika Kudermetova, cu 6-1, 6-4, într-o oră şi 30 de minute. Adversara ei din optimi va fi croata Dona Vekic.

Un prim set în care Kudermetova (19 WTA) nu şi-a găsit cadenţa, s-a încheiat cu 6-1 pentru Cîrstea, după 41 de minute de joc disputate. Numărul 22 mondial, Cîrstea a reuşit două break-uri şi a salvat alte patru mingi de break ale rusoaicei.

Setul secund a fost ceva mai animat, cele două jucătoare valorificându-şi serviciul până la 2-2. A urmat un schimb de cinci break-uri, cu unul mai mult pentru româncă. Aceasta şi-a dublat apoi game-ul câştigat contraserviciului la 5-4 şi a închis meciul cu 6-4 în actul secund, după 49 de minute de joc.

BLINKEN, AVERTISMENT CĂTRE CHINA
O NUNTĂ CU PERIPEȚII
AI LIBER LA TREN
400 DE CADAVRE, GĂSITE ÎN GAZA
JOE BIDEN, DECLARAȚIE ȘOCANTĂ
SPOVEDANIE CU A.I.

Pentru prezenţa în turul trei, al optimilor de finală, Cîrstea va fi recompensată cu 36.454 dolari şi 120 puncte WTA. Ea o va întâlni în meciul următor pe croata Dona Vekic (31 WTA), care a învins-o surprinzător pe favorita numărul doi a turneului, Aryna Sabalenka.