• Andrei Munteanu, unicul gimnast român la Jocurile Olimpice 2024, câștigă bronzul în finala de la paralele la Cupa Mondială de la Antalya.
  • Munteanu ocupă locul al treilea, cu 14,150 puncte, fiind devansat de Nicolau Mir din Spania și Radomir Stelmah din Ucraina.
  • În calificări, Munteanu obținuse cea mai mare notă, însă nu reușește să se impună în finala de la paralele.

Andrei Munteanu, singurul român calificat în concursul masculin de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice 2024, a câştigat medalia de bronz în finala de la paralele, duminică, la Cupa Mondială de la Antalya.

Munteanu a ocupat locul al treilea în clasament, cu un total de 14,150 puncte, fiind întrecut de Nicolau Mir din Spania, cu 14,800 puncte, și de Radomir Stelmah din Ucraina, cu 14,500 puncte. Aceste informații sunt conform paginii de Facebook a Federației Române de Gimnastică.

În calificările la acest aparat, Andrei Muntean obținuse cea mai mare notă, cu 14,650 puncte.

DATORIA PUBLICĂ A ROMÂNIEI CREȘTE
ROMÂNI EVACUAȚI DIN GAZA
MACRON A IEȘIT LA ATAC
CÂTE LOCUINȚE DEȚINE TAYLOR SWIFT?
RECONSTRUCȚIA FACIALĂ A UNEI FEMEI DE 75.000 DE ANI
CEI MAI BOGAȚI OAMENI DIN SUA

În finala la bară, Răzvan Marc s-a clasat pe locul 6, cu un total de 13,200 puncte, în timp ce Roland Modoianu a ocupat locul 8, cu un total de 11,200 puncte.

Victoria în finala la bară a revenit spaniolului Joel Plata, cu 14,000 puncte, urmat de brazilianul Diogo Soares, cu 13,800 puncte, și de turcul Mert Kilicer, care a obținut medalia de bronz cu 13,700 puncte.