• David Popovici, Alexandru Stoica, Mihai Gergely şi Patrick Dinu au încheiat cursa cu timpul de 1:25.93 min., nou record naţional la 19 ani+.
  • Tot marţi seara au înotat, în semifinalele probei de 50 m spate masculin, sportivii Andrei Anghel şi Denis Popescu.
  • Andrei Anghel a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 23.49 s şi va fi a doua rezervă în finala de mâine.

Cu David Popovici în echipă, România s-a clasat, marţi seara, pe locul 7 în finala probei de ştafetă 4×50 m liber masculin, în prima zi a Campionatului European de înot în bazin scurt pentru seniori, găzduită de Complexul Sportiv de Nataţie Otopeni.

Tot marţi seara au înotat, în semifinalele probei de 50 m spate masculin, sportivii Andrei Anghel şi Denis Popescu. Andrei Anghel a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 23.49 s şi va fi a doua rezervă în finala de mâine. Iar Denis Popescu, cu 23.61 s, s-a oprit în semifinale.

CUM PUTEA FI EVITAT RĂZBOIUL RUSO-UCRAINEAN?
TRUMP ȘI ORBAN VOR SĂ FACĂ ALIANȚĂ
TAYLOR ȘI TRAVIS, SURPRINȘI ÎN LAS VEGAS STRIP
CE SPUNE MAȘINA TA DESPRE TINE?
CUM S-AU CUNOSCUT WILLIAM ȘI KATE?
RAY CHAN A MURIT LA 56 DE ANI

De asemenea, în cursul zilei de marţi, sportivii români au înregistrat următoarele rezultate:

800 m liber feminin – Diana Stiger – 8:35.70 min. – s-a calificat în finală;

Ştafetă 4×50 m liber feminin – România (Aissia Prisecariu, Maysa Raţiu, Ioana Ştirbu, Anastasia Bako) – 1:41.90 min. (record naţional 19 ani+) – a fost prima rezervă pentru finală, locul 9;

100 m fluture masculin – Vlad Mihalache – 52.53 s – prima rezervă în semifinale, locul 9;