• Victoria consolidează moștenirea lui Chiefs ca următoarea mare dinastie din NFL.
  • Chiefs este prima echipă campioană consecutivă a NFL în 19 ani.
  • Echipa a câștigat al treilea Super Bowl sub conducerea antrenorului Andy Reid și cu Mahomes ca fundaș.

Kansas City Chiefs a câștigat Super Bowl LVIII după ce a produs un eseu impresionant în prelungiri pentru a-i învinge pe San Francisco 49ers cu 25-22. Fundașul Patrick Mahomes a reușit o acțiune excelentă de eseu de 14 reprize și 75 de metri în prelungiri, după ce 49ers a marcat un gol de teren pentru a trece în avantaj, culminând cu o pasă de trei metri către receptorul Mecole Hardman, care a consfințit victoria, scrie CNN.

Victoria consolidează moștenirea lui Chiefs ca următoarea mare dinastie din NFL, devenind prima echipă campioană consecutivă a NFL în 19 ani și care câștigă al treilea Super Bowl sub conducerea antrenorului Andy Reid și cu Mahomes ca fundaș.

A fost a doua oară când cel mai important meci din NFL a ajuns în prelungiri – ambele în ultimii 10 ani. Singura dată când s-a mai întâmplat anterior a fost în 2017, în Super Bowl LI, când New England Patriots a revenit de la un deficit de 28-3 pentru a învinge Atlanta Falcons.