• Daria Silişteanu a obținut medalia de argint în proba de 100 m spate, după ce a înotat cele două lungimi de bazin într-un timp scurt de 1:01.24 min.
  • Timpul parcurs de Daria reprezintă un nou record naţional pentru categoria 14-15 ani.
  • O altă sportivă talentată, Aissia Prisecariu, s-a clasat pe locul al cincilea cu un timp de 1:01.55.

Daria Silişteanu a obținut medalia de argint la Campionatul European de Înot Juniori la Belgrad în proba de 100 m spate, după ce a înotat cele două lungimi de bazin într-un timp scurt de 1:01.24 min. Agenția Națională pentru Sport a declarat pe pagina oficială de Facebook că timpul parcurs de Daria reprezintă un nou record naţional pentru categoria 14-15 ani.