Programul complet al EURO 2020. Când se vor disputa meciurile programate pe Arena Națională

Sursa foto: Profimedia
  • EURO 2020 începe pe 11 iunie și se încheie pe 11 iulie
  • Bucureștiul se numără printre orașele-gazdă ale turneului continental
  • Primul meci care se joacă pe Arena Națională este Austria vs. Macedonia de Nord, programat pe 13 iunie

Campionatul European de fotbal 2020 va debuta vineri și va fi găzduit în 11 orașe europene, printre care și București. Partida de deschidere va avea loc pe 11 iunie, la Roma, între Italia și Turcia, pe Stadio Olimpico. Finala se va desfășura la Londra, pe celebrul Wembley.

Grupele EURO 2020:

  • Grupa A (Roma și Baku): Turcia, Italia, Țara Galilor, Elveția;
  • Grupa B (Copenhaga și Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;
  • Grupa C (Amsterdam și București): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;
  • Grupa D (Londra și Glasgow): Anglia, Croația, Scoția, Cehia;
  • Grupa E (Sevilla și Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;
  • Grupa F (Munchen și Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franța, Germania.

Programul EURO 2020 (ora României):

Vineri 11 iunie
Turcia – Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbăta 12 iunie
Țara Galilor – Elveția (16:00, Baku, Grupa A)
Danemarca – Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Belgia – Rusia (22:00, St. Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie
Anglia – Croația (16:00, Londra, Grupa D)
Austria – Macedonia de Nord (19:00, București, Grupa C)
Olanda – Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie
Scoția – Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
Polonia – Slovacia (19:00, St. Petersburg, Grupa E)
Spania – Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marți 15 iunie
Ungaria – Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
Franța – Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie
Finlanda – Rusia (16:00, St. Petersburg, Grupa B)

Turcia – Țara Galilor (19:00, Baku, Grupa A)
Italia – Elveția (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie
Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, București, Grupa C)
Danemarca – Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
Olanda – Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie
Suedia – Slovacia (16:00, St. Petersburg, Grupa E)
Croația – Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
Anglia – Scoția (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai
Ungaria – Franța (16:00, Budapesta, Grupa F)
Portugalia – Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
Spania – Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie
Italia – Țara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
Elveția – Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie
Macedonia de Nord – Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
Ucraina – Austria (19:00, București, Grupa C)
Rusia – Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
Finlanda – Belgia (22:00, St. Petersburg, Grupa B)

Marți 22 iunie
Cehia – Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
Croația – Scoția (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie
Slovacia – Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
Suedia – Polonia (19:00, St. Petersburg, Grupa E)
Germania – Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
Portugalia – Franța (22:00, Budapesta, Grupa F)

OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă 26 iunie
1: 2A – 2B (19:00, Amsterdam)
2: 1A – 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 iunie
3: 1C – 3D/E/F (19:00, Budapesta)
4: 1B – 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni 28 iunie
5: 2D – 2E (19:00, Copenhaga)
6: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucuresti)

Marți 29 iunie
7: 1D – 2F (19:00, Londra)
8: 1E – 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri 2 iulie
sfert 1: câștigătoarea optimii de finală 6 – câștigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
sfert 2: câștigătoarea optimii de finală 4 – câștigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie
sfert 3: câștigătoarea optimii de finala 3 – câștigătoarea optimii de finala 1 (19:00, Baku)
sfert 4: câștigătoarea optimii de finală 8 – câștigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

SEMIFINALE

Marți 6 iulie
semifinala 1: caștigătoarea sfertului 2 – câștigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie
semifinala 2: câștigătoarea sfertului 4 – câștigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

Finala

Duminică 11 iulie
câștigătoarea semifinalei 1 – câștigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra